Sedlové kostry

Kostra westernového sedla je vyrobena většinou ze dřeva zašitého do surové kůže, nebo v modernější verzi, potaženého nejčastěji sklolaminátem. Jejím úkolem je co nejefektivněji rozložit váhu jezdce a jeho výstroje. Westernové sedlo neslouží pouze k jízdě, ale také k práci s lasem a dobytkem. Kostra proto musí být náležitě odolná, aby v sedle na ní ušité mohla být tato tradiční kovbojská práce vykonávána.

Jak vyrábím

Westernové sedlové kostry

Ve své dílně vyrábím westernové sedlové kostry převážně z topolového dřeva. Tento materiál má skvělý poměr mezi pevností a hmotností. Další užitečnou vlastností je schopnost přijímat a odpařovat vodu, aniž by v lepené konstrukci praskal.

Bars (bočnice) kostry nedělám z jednoho kusu, ale nejprve lepím polotovar do přibližného tvaru a teprve potom z těchto polotovarů frézuji čisté díly. Dřevo, ať už jakékoliv, má nepříjemnou vlastnost přijímat a odpařovat vodu v závislosti na vnějších podmínkách. To znamená, že pokud by bars byly vyrobeny z jednoho kusu, nedalo by se vyloučit jejich sesychání a bobtnání v průběhu času, které by mohlo vést až k větší, či menší deformaci celé kostry. Žádný potah, lak, laminát zcela nezabrání pronikání vlhkosti. Použití polotovarů z vrstveného dřeva je nejjednodušší způsob jak těmto pohybům v maximální míře zabránit. Pro výrobu bars dnes používám výhradně CNC technologii, která garantuje téměř dokonale zrcadlově přesné díly na obou stranách.

Fork vždy dělám z bloku lepeného nejčastěji ze šesti vrstev. A to tak že přední a zadní díl je vždy vodorovně, vnitřní díly jsou proti sobě křížem vyskládány, aby výsledný díl byl dostatečně pevný ve všech směrech (podobně jako překližka). V případě, že hruška sedla bude dřevěná, jako například u sedla typu wade, je celý blok slepen tak, aby hruška byla jeho součástí. V případě, že bude do forku vsazena kovová (nejčastěji hliníková) hruška, je tato hruška odlita tak, aby jí bylo možné vlepit a zafixovat do forku v co největší šířce a do co nejpevnějšího místa. Kromě reiningové hrušky používám vždy kotvení na „křídla“ do swels forku.

Cantle je jediný díl kostry vyrobený z jednoho kusu. To proto, že tento díl je přirozeně díky svému profilu pevný, vlákna dřeva jsou vodorovně a případná hygroskopičnost nemá žádný zásadní vliv na geometrii kostry.

Sedlové kostry mohu dodávat v surovém stavu, pokud si sedlář sám chce zajistit potah (rawhide, či laminát) svépomocí, či jinou subdodávkou. Pro náročné zákazníky, požadující potažení rawhide.

Fotogalerie

Sedlové kostry

napište mi

kontaktní formulář

Informace o ochraně OÚ
Wanted

Tomáš Venc

Houbova 997, 583 01
Chotěboř IČO: 72809191

+420 724 287 746
venc@saddletree.cz