Sedlové kostry

Kostra westernového sedla je vyrobena většinou ze dřeva zašitého do surové kůže, nebo v modernější verzi, potaženého nejčastěji sklolaminátem. Jejím úkolem je co nejefektivněji rozložit váhu jezdce a jeho výstroje. Westernové sedlo neslouží pouze k jízdě, ale také k práci s lasem a dobytkem. Kostra proto musí být náležitě odolná, aby v sedle na ní ušité mohla být tato tradiční kovbojská práce vykonávána.

Jak vyrábím

Westernové sedlové kostry

Ve své dílně vyrábím westernové sedlové kostry převážně z topolového dřeva. Tento materiál má skvělý poměr mezi pevností a hmotností. Další užitečnou vlastností je schopnost přijímat a odpařovat vodu, aniž by v lepené konstrukci praskal.

Bars (bočnice) kostry nedělám z jednoho kusu, ale nejprve lepím polotovar do přibližného tvaru a teprve potom z těchto polotovarů frézuji čisté díly. Dřevo, ať už jakékoliv, má nepříjemnou vlastnost přijímat a odpařovat vodu v závislosti na vnějších podmínkách. To znamená, že pokud by bars byly vyrobeny z jednoho kusu, nedalo by se vyloučit jejich sesychání a bobtnání v průběhu času, které by mohlo vést až k větší, či menší deformaci celé kostry. Žádný potah, lak, laminát zcela nezabrání pronikání vlhkosti. Použití polotovarů z vrstveného dřeva je nejjednodušší způsob jak těmto pohybům v maximální míře zabránit. Pro výrobu bars dnes používám výhradně CNC technologii, která garantuje téměř dokonale zrcadlově přesné díly na obou stranách.

Fork vždy dělám z bloku lepeného nejčastěji ze šesti vrstev. A to tak že přední a zadní díl je vždy vodorovně, vnitřní díly jsou proti sobě křížem vyskládány, aby výsledný díl byl dostatečně pevný ve všech směrech (podobně jako překližka). V případě, že hruška sedla bude dřevěná, jako například u sedla typu wade, je celý blok slepen tak, aby hruška byla jeho součástí. V případě, že bude do forku vsazena kovová (nejčastěji hliníková) hruška, je tato hruška odlita tak, aby jí bylo možné vlepit a zafixovat do forku v co největší šířce a do co nejpevnějšího místa. Kromě reiningové hrušky používám vždy kotvení na „křídla“ do swels forku.

Cantle je jediný díl kostry vyrobený z jednoho kusu. To proto, že tento díl je přirozeně díky svému profilu pevný, vlákna dřeva jsou vodorovně a případná hygroskopičnost nemá žádný zásadní vliv na geometrii kostry.

Sedlové kostry mohu dodávat v surovém stavu, pokud si sedlář sám chce zajistit potah (rawhide, či laminát) svépomocí, či jinou subdodávkou. Pro náročné zákazníky, požadující potažení rawhide.

Fotogalerie

Sedlové kostry

napište mi

kontaktní formulář

Wanted

Tomáš Venc

Houbova 997, 583 01
Chotěboř IČO: 72809191

+420 724 287 746
venc@saddletree.cz